Ziua Eroilor - 2016

Viața parohiei August 11, 2016

Satul Joldești și-a adus și el jertfa pentru pământul strămoșesc în cele două mari războaie. Din acest motiv ne alăturăm și îi pomenim pe toți eroii căzuți la datorie pentru apărarea țării noastre. După Sfânta Liturghie la care au fost pomeniți eroii satului, și anul acesta ne-am unit  - Biserica și Școala - nu instituții, ci suflete. S-au intonat apoi cântece patriotice care au rolul de a ne face să promitem că numele celor căzuți pe câmpurile de luptă nu vor fi date uitării.Toți cei prezenți ne-am deplasat apoi cu prapuri însuflețite de cântări înspre cimitirul satului unde au fost pomeniți din nou eroii, precum și alte persoane înmormântate în acel loc de verdeață. Odihnă veșnică Eroilor satului Joldești, și tuturor celor care s-au jertfit pentru urmașii lor - pentru noi, cei atât de nerecunoscători uneori!