Drumeție pe malul Siretului

Viața parohiei August 11, 2016

Vacanța de vară a venit în întâmpinarea tinerilor din Joldești cu o drumeție care a implicat mai multe activități constructive și distractive. Biserica a fost locul de plecare. Aici ne-am întâlnit cu toții și am plecat la drum, găsind nu la mare distanță de sat o poieniță chiar pe malul Siretului. Cum tot ceea ce facem este bine să fie însoțit de rugăciune am început activitățile cu citirea Rugăciunilor de Seară și a Rugăciunii copiilor pentru părinți, astfel încât aproape fiecruia din cei prezenți i-a revenit să citească o rugăciune. Au urmat jocuri de echipă care ne-au antrenat emoțiile, râsetele și țipetele tuturor. După ce ne-am hrănit sufletul și mintea și după ce energia fizică a fost aproape epuizată, a urmat un alt moment așteptat de toți - gratarul, la care cei mai mulți și-au arătat îndeletnicirea. Întoarcerea acasă s-a făcut cu promisiunea că vom mai reveni.