Pelerinaj în Maramureș

Viața parohiei August 17, 2016

Imediat după Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, în zilele de 16 - 17 august, a avut loc un pelerinaj care ne-a pătruns la inimă și nu va fi uitat prea curând. Timp de două zile am căutat să descoperim o parte din Nordul Țării: după ce ne-am întâlnit în fața bisericii parohiale, cu ajutorul lui Dumnezeu am început călătoria, primul popas urmând să aibă loc la Sfântul apropiat joldeștenilor - Ioan cel Nou de la Suceava. S-a continuat cu închinarea la mănăstirile moldovenești Humor (1530) și Voroneț (1488), după care ne-am oprit la locul unde se contopește Moldova cu Maramureșul - Pasul Prislop (1416 m) - unde ne-am închinat la o primitoare mănăstire care poartă numele trecătorii și aduce aminte de soldații care au luptat aici în cele două războaie mondiale. Prima oprire în Maramureș a fost la Moisei - Monumentul care ascunde o poveste tragică din al doilea război mondial și Mănăstirea - cu o încărcătură  spirituală  deosebită. Următoarea oprire a fost la Mănăstirea Bârsana - una dintre cele mai frumoase mănăstiri din țară. Celelalte obiective au fost Săpânța - Cimitirul Vesel și Mănăstirea Peri, Memorialul Durerii - Sighet și Schitul Petrova, urmate de pitorescul drum de întoarcere. Cu mândrie creștinească, cu bucurie deosebită, afirmăm că Dumnezeu încălzește sufletele românilor, dar și ale altor nații care poposesc la noi, chiar prin prezența acestor lăcașuri de închinare unice pe Pământ - când omul de rând este obosit, de aici pleacă rugăciune neobosită spre cer. Mănăstirile noastre sunt astfel un alt fel de loc fierbinte al Planetei. Bucurii tuturor creștinilor uniți de dreapta credință care timp de două zile ne-am umplut sufletele unul cu altul și cu Dumnezeu!