Săptămâna brânzei - Ziua Colţunaşului la Joldeşti

Viața parohiei Februarie 24, 2017

Săptămâna brânzei a fost marcată la Joldeşti de un parteneriat între Şcoală şi Biserică iniţiat pe o durată mai lungă, dar care a debutat cu Ziua Colţunaşului. Astfel, în ziua de vineri, 24 februarie, la iniţiativa Doamnei Lidia Mihalache şi prin colaborarea cadrelor didactice de la şcoala din sat, s-a pus început bun acestui parteneriat. Grupurile ţintă au fost elevii, dar mai ales persoanele defavorizate de pe raza parohiei atât cele deplasabile cât şi cele vârstnice care nu se pot deplasa de la casele lor. Cadrele didactice împreună cu numeroase mame ale elevilor au preparat binecunoscuţii colţunaşi umpluţi cu diferite sortimente de brânză, precum şi clătite sau prăjituri. Totul a început la ora 10 când în biserică s-a săvârşit Paraclisul Maicii Domnului, copiii şi cei prezenţi cântând împreună stihurile şi alte cântări specifice. După rugăciune, aşa cum ni se face cunoscut încă din vremurile biblice, cu toţii ne-am îndreptat paşii  înspre sala de mese pentru a participa la agapa frăţească. Astfel, la masă au luat parte atât copiii împreună cu profesorii lor, dar şi persoanele vârstnice sau defavorizate din parohie, şederea laolaltă în jurul colţunaşilor aducând aminte că o astfel de mâncare atât de îndrăgită în zona noastră se împarte cu cât mai mulţi fie în familie, fie în parohie - care este o familie lărgită. Nici o gospodină nu face colţunaşi ca să mănânce doar o singură persoană. Activitatea s-a încheiat doar după ce o parte din colţunaşi au fost împachetaţi şi trimişi la persoanele greu deplasabile din parohie.

Mulţumiri şi felicitări cadrelor didactice implicate în proiect, domnilor: Mitică şi Lidia Mihalache, Ion-Simion şi Teodorina Şorodoc, Doina Flocea şi Simona Mamaischi, şi părinţilor elevilor care s-au implicat şi material dar au pus şi  suflet în ceea ce au făcut, dovedind dragoste şi dărnicie faţă de cei care au mărturisit că de ani buni nu s-au bucurat de acest fel de mâncare nelipsit din casele multora.

Citește alte articole despre: Săptămâna brânzei